A kzilabdzs kialakulsnak s fejldsnek rvid ttekintse
Amennyiben fel kvnjuk trni a kzilabdzs kialakulsnak gykereit s fejldsnek menett, gy ezredveket kell visszamenni a trtnelemben. A kzilabdzs alapmozgsai - futs, ugrs, dobs - ugyanis, mint a ltfenntarts eszkzei, az emberr vlssal prhuzamosan indultak a fejldsnek.
Az skorban elkezddtt a vgtagok mozgsnak specializldsa, klnsen a dobkar egyre kifinomultabb hasznlata, ami hamarosan a kkorszaki ember legfontosabb fegyverv vlt. Ezt tmasztjk al a fennmaradt barlangrajzok is, ahol a gyakran tnik fel a kvet vagy drdt hajt sember alakja.
Az korban a maga nyers, kezdetleges formjban megjelenik a labda, s amint a trsasjtkok egyik eszkze, hamarosan npszerv vlik. Ettl kezdve a a dobs megsznik csupn harci tevkenysgnek lenni, s mint a sportmozgs is az emberi tevkenysg szerves rszv vlik. Homrosz hres eposzban, az Odsszeban emltst tesz egy bizonyos Urnia nev, kzzel jtszott labdajtkrl, ahol a labda elfogsa s pontos tovbbtsa volt a cl. Nhny rmai kori vzn szintn felfedezhet egy kzzel jtszott labdajtk, a Harpaston/Episkuros, ahol a jtkosoknak egy meghatrozott vonalon tlra kellett dobniuk a labdt.
A kzpkorban a sport s a testgyakorls egyre inkbb az emberi tevkenysg rszv vlik. A kivltsgos rteg egyre tbb idt s pnzt kpes szentelni arra, hogy testi s szellemi fejldse rdekben a kor ignyeinek megfelel sportjtknak hdoljon. Klnsen a renesznsz kor alatt indul ltvnyos fejldsnek a sport, amikor a nemesek vltozatos sportgak zsre specilis jtktermeket ptettek. Ezekben a z gynevezett labdahzakban a lovagi jtkok s a tenisz mellett a kzilabdzs primitv formja szintn felfedezhet.
Termszetesen az eddig felsorolt, kezdetleges s tbbnyire rvid let jtkok nem tekinthetk kizrlag a kzilabdzs seinek. Azok inkbb a labds csapatjtkok elfutrai, s egyttesen egy olyan kzs gykeret alkotnak amelybl a tbbi, szintn kzzel jtszott labdajtk mellett sportgunk is kifejldtt. A kzilabdzs jellegzetes vonsai a kvetkez korban vlnak nyilvnvalv.
Az jkorban a sport ltvnyos fejldsnek indul. A testkultra egyre inkbb teret hdt a klnbz trsadalmi rtegekben, s mindennapi let szerves rszv vlik. Felgyorsul a klnbz sportgak specializcija, s ez egy jabb lkst ad a kzilabdzs fejldsnek.
Az tny, hogy
- a torna - ami a kor dominns sportga volt, ignyelt egy gyessgfejleszt s levezet jelleg, kiegszt jtkot, valamint az, hogy
- a futball s a rgbi - a maguk kezdetleges formjban tl sok srlst okoztak, mr a kzilabdzs kialakulsnak kzvetlen okainak tekinthetk.
gy a legjabb korban, hozzvetlegesen a szzadfordul krnykn, hrom, egymshoz meglehetsen hasonl jtk a haandbold, a hazena s a torball fejldtt ki, amelyek mr a mai kzilabdzs kzvetlen seinek tekinthetek.
HAANBOLD: a jtk alaptlete Holger Nielson dn iskolamester nevhez fzdik, aki a tl sok betrt ablakot okoz futball helyett igyekezett tantvnyai szmra egy msik labdajtkot kitallni. A labda pontosabb tovbbtsra ezrt a lbuk helyett a kezket kezdtk el hasznlni a jtkosok, s a kezdeti ksrletezs olyan sikeresnek bizonyult, hogy az j jtk hamarosan teret hdtott Dniban.
HAZENA: A Vclav Karas s Antonin Kristof ltal megalkotott jtk Prgban debtlt elszr, a kzvlemny teljes megelgedsre. A plya mrete (48m x 32m), a kapueltr alakja (6 mter sugar flkrv), a kapu mrete (2m x 2,4m) s a jtkid (2 x 25min) mr sok hasonlsgot mutat a kzilabdzs mai paramtereivel. A jtkteret azonban hrom egyenl harmadra osztottk, behatrolva a htvdek, a kzpplysok, illetve a csatrok mozgskrzett, a kapusok pedig nem hagyhattk el sajt kapuelterket.
TORBALL: a jtk egyik nmetorszgi ttrje az a Hermann Bachmann volt, akinek nevhez a jtk szablyainak sszelltsa, majd a rszletes lersa fzdik. A 40 x 20 mteres jtktren, a 4 mter sugar kapueltrrel ztt jtk szintn sok hasonlsgot mutat a mai kzilabdzssal, s Nmetorszgban sok hdolt nyert meg a sportg gynek.
Ez a hrom kezdetleges kzilabdajtk jelents npszersgre tett szert Eurpban, amit a tornk s mrkzsek egyre nvekv szma is bizonyt. Mivel azonban a mindhrom jtkot klnbz szablyok szerint jtszottk, nagyobb szabs nemzetkzi tornk szervezse llandan akadlyokba tkztt. Ezrt szksgess vlt a szablyok egyestse, amelyet a nmet Karl Schelenz vllat fel, a s az j jtkszablyok 1917-ben Berlinben lttak napvilgot.
NAGYPLYS KZILABDA lett az j jtk neve,a mit a 11-11 jtkossal a szabadban, futballplyn kezdtek el jtszani a sportg hdoli. Meglehet a kapu mrete, a kapueltr alakja s nhny jtkszably az vek sorn folyamatosan vltozott, ez a jtk vtizedeken keresztl a sportg elfogadott versenyzsi formjv vlt. St a nagyplys kzilabda npszersdse annyira felgyorsult, hogy hamarosan szksgessg vlt olyan nemzetkzi szervezet ltrehozsa, ami:
- tovbb npszersti a jtkot;
- nemzetkzi tornkat s vilgbajnoksgokat szervez;
- koordinlja a nemzetkzi szvetsgek munkjt, valamint
- elkszti a sportg felvtelt az olimpiai jtkok programjba.
Ezrt 1928-ban Amszterdamban letre hvtk a Nemzetkzi Amatr Kzilabda Szvetsget (IAHF), ami olyan eredmnyesen tevkenykedett, hogy a kzilabdzs hat csapattal bemutatkozhatott az 1936-ban Berlinben rendezett olimpiai jtkony.
Ebben az idben fknt Nmetorszg s Ausztria jrtak az len a kzilabdzsban, a msodik vilghbort kveten azonban egyre inkbb a skandinv llamok vettk t a vezet szerepet.
1946-ban Koppenhgban, Nemzetkzi Kzilabda Szvetsget (IHF) nven jjalaktottk a sportg vezet testlett, ami j irnyvonalat adott a kzilabdzs fejldsnek.
Ez idig az idjrs viszontagsgai - klnsen az szaki llamokban - jelentsen cskkentettk a jtklehetsgeket, ezrt a skandinvok a plya mreteinek cskkentsvel, valamint az ezzel jr szablyok mdostsval igyekeztek teremben is jtszhatv tenni a kzilabdzst.
KISPLYS KZILABDA lett az j jtk neve, s azonnal helyet kvetelt magnak a sportg versenyrendszerben. Egy ideig mindkt mret plyn rendeztek vilgbajnoksgokat, kezdetben csak a frfiaknak, majd a ksbbiekben a nk rszre is.
Jllehet a magyar kzilabda-rajongk mr korbban bekapcsoldtak a sportg nemzetkzi vrkeringsbe, erre a mintegy kt vtizedes idszakra esnek a honi kzilabdzs els nemzetkzi sikerei. gy a sportg magyarorszgi fejldsnek kes bizonytka a ni vlogatott 1949-ben Budapesten lebonyoltott nagyplys, illetve az a 1965-ben Nmetorszgban megrendezett kisplys vilgbajnoksgon elrt els helye.
Az id mlsval azonban a kisplys vagy teremkzilabda a maga sebessgvel, vltozatossgval s lktet ritmusval fokozatosan httrbe szortotta a lassbb nagyplys kzilabdzst.
1966-tl mr csupn kisplyn s csak teremben rendeztek vilgbajnoksgot, s a jtk npszersge, valamint mozgsanyagnak fejldse felgyorsult.
1972 egy jabb mrfldk: a sportg rohamosan nvekv npszersge kvetkeztben a frfikzilabda jra bemutatkozhatott z olimpin Mnchenben.
1976-ban aztn a kvetkez olimpin, Montrelban, a frfi szakg sikeres szereplsnek eredmnyekppen mr a ni csapatok is lehetsget kapnak a versengsre, s az olimpiai tornk minkt nem szmra a sportg kiemelt fontossg esemnyv lpnek el.
Magyar szempontbl rvendetes, hogy vlogatottunk az els ni olimpiai tornn mindjrt bronzremmel mutatkozik be. St az elkvetkez kt vtizedben olyan nemzetkzi olyan nemzetkzi sikerek fmjelzik a magyar kzilabda erejt, mint a ni vlogatott 1982-ben Magyarorszgon, illetve a frfivlogatott 1986-ban Svjcban nyert vilgbajnoki ezstrme, tovbb ni (FTC, Bp. Spartacus, Vasas SC), illetve frfi (Bp. Honvd SE, Rba-Vasas ETO, Bramac-Veszprm) klubcsapatainak eurpai kupagyzelmei.
A nyolcvanas vekben a kzilabdzst az egyre nvekv npszersg , a szablyok megszilrdulsa, a sportg megersdse s technikai-taktikai repertorjnak ltvnyos fejldse jellemzi. AZ IHF koordinlja a kontinentlis szvetsgek munkjt s szervezi a sportg nagy vilgversenyeit, az olimpiai tornt, a vilgbajnoksgot, illetve a Vilgkupt.
A kilencvenes vekre a kzilabdzs az egyik legnpszerbb sportgg ntte ki magt. Napjainkban mr jval szz fl emelkedett a tagorszgok szma s sszesen tbb mint tzmilli jtkos zi versenyszeren ezt a csodlatos labdajtkot. Az elz vtizedekben meghatroz szerepet jtsz eurpai orszgok mellett ma mr zsiai, afrikai, amerikai st ceniai orszgokban is rohamosan fejldik, npszersdik a jtk.
rvendetes, hogy ebben az egyre kiegyenslyozottabb meznyben a magyar kzilabda tovbbra is rzi elkel helyt a sportg kzvetlen lvonalban. Felntt ni s frfi vlogatottaink a sportg nagy nemzetkzi esemnyeinek rendszeres rsztvevi, klubcsapataink gyzelmi esllyel lpnek plyra az eurpai kupakzdelmekben, s a sportg kzvetlen utnptlsa is a nemzetkzi lmezny ellen prblgatja oroszlnkrmeit.
Amint az ebbl a rvid ttekintsbl is kiderl, a kzilabdzs viszonylag rvid idn bell nagyon npszer, a modern ember ignyeit kielgt, univerzlis jtkk fejldtt. St a sportg mozgsanyaga, az egyre korszerbb tudomnyos httr s a fokozatosan javul felkszlsei krlmnyek olyan fejldsi lehetsgeket rejtenek magukban, amelyek tovbbi magaslatokban emelik a kzilabdzst. |